تحقیق معماری در كویر

|41004827|hmk|خرید فایل|منارهای در كویر: گردشگری - اعظم السادات راستی: شهر بادگیرها را با یك نگاه گذرا نمیتوانی بشناسی. یزد، شهری است بر پهنای بیترحم كویر با معماری منحصر بهفرد و مردمان خونگرم؛ البته شیرینیهای معروف و دیدنیهای فراوانی نیز دارد. امروز قصد پرداختن به شهر زیبا...
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان تحقیق معماری در كویر آماده دریافت می باشد.

مناره‌ای در كویر:
گردشگری - اعظم السادات راستی:
شهر بادگیرها را با یك نگاه گذرا نمی‌توانی بشناسی. یزد، شهری است بر پهنای بی‌ترحم كویر با معماری منحصر به‌فرد و مردمان خونگرم؛
البته شیرینی‌های معروف و دیدنی‌های فراوانی نیز دارد. امروز قصد پرداختن به شهر زیبای یزد را داریم.
استان یزد در قسمت مركزی فلات ایران و در همسایگی استان‌های اصفهان، فارس، خراسان جنوبی و كرمان قرار دارد. این استان دارای 9شهرستان، 19شهر، 17بخش و 43دهستان است. باران در یزد بسیار كم می‌بارد به طوری كه متوسط بارندگی سالانه در این استان، بین 50 تا 100میلی‌متر است. محدوده استان یزد جزئی از فلات مركزی ایران به شمار می‌رود كه كویرهای ایران نیز عمدتاً در این فلات جای دارند؛ پس بخش بزرگی از مساحت استان را كویرهای مختلف در بر گرفته‌اند.
پیشینه تاریخی
منطقه یزد یكی از سرزمین‌های باستانی اقوام ایرانی و دارای میراث درخشانی از فرهنگ و تمدن كهن ادوار مختلف تاریخی با قدمت 3هزار سال است. برخی مورخین، بنای اولیه شهر یزد را به زمان اسكندر مقدونی نسبت می‌دهند كه وی زندانی ساخته و نام آن را چنین نهاده است و به اعتقاد عده‌ای دیگر از تاریخ‌نویسان، در دوره ساسانیان به فرمان یزدگرد اول(421– 339م) در این محل شهری به نام ‹‹یزدان‌گرد›› بنا شد و نام یزد از همین عنوان گرفته شده است كه به معنی مقدس، فرخنده و در خور آفرین است. شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است. یزد، نگین كویر است و اولین بار نام آن در كنار اسم ‹‹چیتر تخمه›› یكی از همرزمان داریوش آورده شده است. این ناحیه همواره در دوره هخامنشیان از راه‌های معتبر مؤسسه‌های راهداری و مراكز چاپاری برخوردار بوده است. راهداری در یزد قدیم چنان اهمیتی داشت كه خاندان «آل‌مظفر» از منصب راهداری ناحیه میبد به پادشاهی رسیدند.
مردم یزد به زبان فارسی رایج با پاره‌ای ویژگی‌های گویشی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و تركیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ كرده‌اند.گردشی كوتاه در شهر یزد، ساعت‌ها وقت لازم دارد؛ پس اینجا تنها به برخی از آثار تاریخی، مذهبی و دیدنی این شهر اشاره می‌كنیم.

آب‌انبار شش‌بادگیری:
در شهری كویری همچون یزد، ارزش آب بیش از هر جای دیگر حس می‌شود. در این شهر بیش از 75 آب‌انبار وجود دارد كه «آب‌انبار شش‌بادگیری» معروف‌ترین آنهاست. این آب‌انبار دارای 6بادگیر است و 180سال پیش در دوره قاجاریه ساخته شده. از ویژگی‌های مهم این اثر تاریخی، دو‌دهانه‌ مقرنس‌كاری‌شده است. همچنین 55پله ورودی در قسمت جنوبی كه بین پله 25 و 26 از بالا یك هشتی با سنگفرش آجری قرار دارد، ویژگی دیگری است كه در این آب‌انبار دیده می‌شود.

مجموعه مارکار:
این مجموعه شامل برج ساعت و مدرسه بوده، متعلق به اوایل دوره پهلوی است. مجموعه مارکار در محله تل (دروازه قصاب‌ها) قرار دارد.
برج و باروی قدیمی شهر یزد
حصار قدیمی شهر یزد در سه قسمت و سه دوره بنا شده است:
شاهزاده فاضل و قلعه كهنه(دوران آل‌مظفر)
مالمیر(مادر امیر/ دوره اتابكان یزد)
فهادان و سیدگلسرخ(دوره ابوجعفر كاكوئیه)

آتشكده زرتشتیان:
یكی از اماكن مربوط به زرتشتیان، آتشكده آنهاست. این بنا در خیابان آیت‌الله كاشانی واقع شده و شامل ساختمان و باغ مشجّری است كه در قرن اخیر ساخته شده‌اند. در این محل، آتشی كه برای زرتشتیان محترم است و دارای قدمتی دیرین بوده و باید همیشه روشن نگه داشته شود، نگهداری و از آن مراقبت می‌شود. قدمت این آتش به 1500سال می‌رسد. ساختمان اصلی آتشكده در وسط حیاط و بر بلندی قرار دارد و آن ‌را درختانی همیشه‌سبز احاطه كرده‌اند. حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا، زیبایی خاصی به آن بخشیده است. آتش در محفظه‌ای بلندتر از سطح زمین در اتاقی نسبتاً وسیع و دور از تابش خورشید قرار گرفته و اتاق‌هایی برای مراسم نیایش، پیرامون آن طراحی شده است.


مطالب دیگر:
📚تحقیق درباره ی فورج آلياژهاي آلومينيوم📚تحقیق درباره ی فیزیک پزشکی📚تحقیق درباره ی فیزیک اتمی📚تحقیق درباره ی فیزیک هسته‌ای 📚پاورپوینت در باره ی طبقه بندی وسایل پزشکی📚پاورپوینت درباره ی مطالعات اجتماعی درس 13 پایه سوم ابتدایی📚آدینه هفته اول آذرماه 96📚بررسی رابطه عزت نفس و سلامت روانی با بهزیستی روانشناختی والدین کودکان عادی و کودکان مرزی 12-7 ساله 📚پروژه کارآموزی کامپیوتر در شهرداری ( ویژه دانشجویان رشته های فنی )📚پاورپوینت سقف کاذب📚اقیانوس ها 📚تحقیق و پاورپوینت اینترنت اشیا📚تحقیق درباره ی فوم پلي يورتان 📚دانلود تحقیق درباره ی فيبر نوري چيست؟ 📚دانلود تحقیق درباره ی فیزیک یونانی 📚دانلود تحقیق درباره ی قاچاق كالا📚دانلود تحقیق درباره ی قارچ صدفی 📚دانلود تحقیق درباره ی قالی کرمان📚دانلود تحقیق درباره ی طراحي قطب نماي الكتريكي با استفاده از KMZ52 و KMZ51📚دانلود تحقیق درباره ی قوس الکتریکی📚دانلود تحقیق درباره ی کابل و شبکه📚دانلود تحقیق درباره ی کاتالیزگرها و مکانیسم عملکرد و کاربرد آنها در صنایع📚دانلود تحقیق درباره ی کار وکارگر📚دانلود پاورپوینت در باره ی ابوعبدالله جعفر بن محمد رودكي سمرقندي 📚دانلود پاورپوینت در باره ی اترهای سلولزی